Thursday, 29 October 2009

Tu esti

Tu esti haina mea
Tu esti caldura
Ce-mi apasa inima
Esti imbratisarea usoara
Ce-mi acopera si vindeca
Visarea goala si putreda.

Tu esti tremurul
Tu esti glasul
Ce-mi cheama suflul
Esti maneca gentila de nea
Ce-n palma vesmant sa stea
Granelor tinere de catifea.

Wednesday, 28 October 2009

Fecioara de fier tu care ai o imbratisare proprie,
Virgino tu care imi implantezi vanatai pe creier
Naste-mi un cutit care sa ma taie sub ruginire
Curvo saruta-mi sufletul sfasiat, ia un obraz
Soarbe-mi sufletul dintre clesti, da-i ragaz
Vorbeste acum te implor.

Monday, 26 October 2009

Un nou cantec, proiect original si... indraznet?, pe care il voi inregistra cu pana si cu inflorituri tip legato(pull of, hammer on) in viitorul apropiat...
Se cheama...

Auzi

(Acordurile sunt)
CAm Em 055000
Atata tandrete in unduirile
corpului, Orgoliul schioapata
Echilibru predestinat inpiedica.
Cand tu incepi sa dansezi.


Refren.
Bm A E G
Bea-mi singuratatea
La un pahar de lacrimi
Asculta-mi nervii
Rascoala-mi cetatea

Sa fug nu pot, urmaresc uimit
Sa mai rad nici atat, sa plang as vrea
Ca sa descarc toata lehamitea
In pahar de lacrimi podidinde.

Intermezzo:
F Dm Am Em
Nervi inclestati se macina
reflexiv Ce vant, ce suier prin plamani
Inecat timid razbat prin crapaturi
Singur in noapte ascult batai.

Ce vreme, ce tipat aud ferice
Coborand nebun din nor
Imi salta inima in for,
Bucura-te, inca esti uscat.
Si iata si cantecul cu inflorituri si cu un noise removal..

Trist...
Dm C Am Em Am/C
Cantec uitat

Cele mai mari puteri
Subrede averi
Devin
clipe de chin
Cand apus in mare
dispare
Si corabia Lunii in zori apare

Poarta de vise
Inchide-o ferice
Si vesnic
d-umbre-ci sfesnic
In brate ia
a mea
Vreme, durerea.

Ramas in al sau timp
Se scurge nisip fin
In vant
Si pe pamant
Mangaie trup de minte
cuminte
Mucegai de morminte adie.

Mortul tau e ros
Si pe dos intors
In vis
E Osiris
Absurd grotesc in dar
cosmar,
Pe valuri luneca Ra.

Atingere de ac
Chirurgical mac;
In rana
Ce o va sana
Uita scrin cu crini
lumini
Din ochi nebuni.
De spus cand adormi

de Rainer Maria Rilke


Sa-nvalui vreau in cant pe cineva
langa ea sa fiu si sa stau.
sa legan vreau si nani ti-as canta
si din somn in somn sa te iau.

In casa numai eu sa fiu anume;
acel ce stie: noapte a fost rece
S-ascult afara si-n adanc ce se petrece,
in tine, in padure si in lume.

Se cheama orologiile batand,
Strafundul vezi prin timpul limpezit
Jos mai aud un om strain trecand,
strain, un caine-n somn a tresarit.

In urma e tacere. Eu cobor
ochii mei larg deschisi asupra ta
Ei te tin lin si se desprind usor
cand in noapte se misca ceva.

Thursday, 22 October 2009

O compozitie proprie despre un luceafar grabit: