Sunday, 4 October 2009


Am F G E

Vechi poem

Poeme cazute din copac
Din trunchi feliate zac.
O zgarietura de creion,
Or prin vene de stilou
Cerneala curge o fraza,
Seva tine vremea treaza,
Frunze, foi stau sub ea
Sa se arate de ar vrea
Negru pe alb de o iarna
Se deschide o rece rana
Timpul, rege peste ea e
In ganduri sange-nchege.

Dm F Dm G
R.
Poeme cazute din inima,
Scrisa cu capul de o rima
Din rai spre iad merge
Iubito, spre tari calde.

Am F G E
Vechi poeme se-arata iar
Prin vis, al iubirii dar,
Decazand in versuri albe
Pure contracte prenuptiale
Desi stii a mea e moartea
De cand am zis da, ma vrea
Si-acum imi scriu vesnicia
Cu mana ta o sterg istoria
Si raman doar cu o pagina
Ca esti a tecutului regina
Din mormant, oare ma iubesti
Acum dau pagina, ma citesti?
Pe lacrima sambetei:

Saturday, 3 October 2009

Un nou cantec..il inregistrez cand am timp. o casa sinistra a viselor trecute infinite, o casa ce se deschide in ochii tai.
Uita-te in ochii mei
Am C G Dm
R.
F C Dm Am

Uita-te in ochii mei
Acolo-i casa de spanzurati
Ce acum se zbat intre oglinzi
Intre oglinzile dintre grinzi

Si de somnul va veni,
Sa visezi ca-n plina zi
Zambindu-ti in trecut
Sorbindu-ti un sarut


Sunt inchis si tacut
Mana mi-o iei tu
Si ma conduci in trecut
De gat imi atarni latul

Numai de-ar vrea
Cerul acum sa mi-l dea
As iesi din sufletul tau
M-as feri de tot ce-i rau

R.
Uita-te in ochii mei
Sigur de ii vrei
Al nostru infinit il bei
Intr-un simplu ceai de tei


Pe apa sambetei inoti
Totu-i dus c-un dor
Uita-te in ochii tai
Caci ai mei plang rau.

Friday, 2 October 2009

This is a message in a bottle.
I hope you ...get it.
Necrofilie

Lunga-i lista ta de pretendenti
E ca si cum as sta la o coada...
Ca sa nu zic ca-i de fapt o stiva,
Lung pomelnicul timpuriu de morti.

Pe langa o cripta m-am culcat
Am inchis in sufletul tau un cod
Sper sa dea in inima ta rod
Cum dau scoicile perle dup-arat

Parul tau e acum o matura creata
Mana ti-e ca o creanga lasata
Gura ti-e o rana acum deschisa
Vorba ti-e sangele, a rece arata.
Un cover cu doua-trei greseli de voce si mai jos cu un semiton, dar ia-le ca interpretare...

Thursday, 1 October 2009

Un duet(a iesit un duel) cu mine
Fara tine:)


Fara tine

Am Dm C E
Intre patru pereti reci
Asta-i viata pe care o doresti
Intre viata si moarte
Timpul sa-ti petreci

Asta viata-i prea scurta
sa-ti omori timpul cu mine
Iti inchizi ochii in tine
Peretii-i inunzi c-o lacrima

R:
F G E Am
Azi e maine de trece
Cata deci spre cer
Ce ochii negri iti cern
Nimic mai mult iti cer.

Fara tine nu-i maine
Si azi e ce va fi fost
In ochii tai se deschide
Un mare zid fara rost